3 stopnie zaangażowania w demokracji bezpośredniej

„Jeśli nie możesz latać, biegnij. Jeśli nie możesz biec, idź. Jeśli nie możesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.”

Dlaczego warto się zaangażować?

Słusznie jesteś nieufny. Zawsze gdy ktoś prosił Cię o zaangażowanie chodziło mu o władzę albo o pieniądze. Bierny opór jest właściwą reakcją po serii takich doświadczeń. Postępujesz właściwie będąc sceptycznym wobec zapewnień lidera.

Ale w grupach Wikikracji działamy odwrotnie. Inicjatywa jednej osoby lub mniejszości będzie zaakceptowana tylko jeśli uzyska poparcie większości. Każdy może zgłosić pomysł ale zgodę na jego realizację każdorazowo wyraża całą grupa w anonimowym głosowaniu. Propozycję zawartą w planie Wikikracji wyróżnia to, że Wikikracja gwarantuję prawdziwą demokrację bezpośrednią. Żadna inna grupa w Polsce tego nie daje.

Tak też działa członkostwo w grupach Wikikracji. Nie ma administratora. Ludzie sami decydują kto zostanie przyjęty do grupy a kto powinien być usunięty.

Nic co robimy nie jest wykute w kamieniu. Usprawnienia są zawsze mile widziane.
Jeżeli lepsze rozwiązanie spotka się z oporem lidera albo pojedynczych osób to możesz zrobić głosowanie. Wtedy większość podejmie decyzję – nawet wbrew woli osób o silnej pozycji w grupie.

W Wikikracji nie musisz nikomu wierzyć na słowo. Cała inicjatywa, decyzyjność i siła sprawcza jest w rękach równych sobie ludzi. Każdy ma taką samą kontrolę nad sytuacją. Organizujemy się oddolnie i uczymy się sami decydować o sobie. To jest prawdziwa demokracja bezpośrednia.

Możesz zaangażować się w działania w różnym stopniu. Możesz dostosować swoje zaangażowanie do możliwości, chęci i stopnia w jakim ufasz naszemu podejściu.

1. Minimalny Stopień Zaangażowania

Ten poziom jest idealny dla osób, które chcą wspierać ideę oddolnej demokracji bezpośredniej bez konieczności regularnego angażowania się. Na co dzień nie musisz nic robić. Możesz, ale nie musisz, promować oddolną demokrację bezpośrednią tylko przy okazji czy to z nudów czy dla rozrywki. Wszystkie wymienione czynności są jednorazowe:

  • Zasubskrybuj kanału YouTube @Wikikracja – Dzięki temu zostaniesz poinformowany o najważniejszych sprawach w naszym środowisku. Wystarczy jedno klikniecie żebyśmy mieli kontakt ze sobą.
  • Reaguj w social media – Lajki, komentarze realnie zwiększają zasięg przekazu. Zawsze czytamy twoje komentarze i bierzemy je pod uwagę.
  • Dodaj ważne linki do ulubionych. Dzięki temu łatwo odnajdziesz się w gąszczu internetu. Będziesz mógł łatwo wrócić do ważnych miejsc. Jesteśmy na Facebooku, Discordzie i x.com.

Każdy stopień zaangażowania ma znaczenie i przyczynia się do budowania sprawiedliwego systemu – opartego na zaufaniu, współpracy i odpowiedzialności. Twoje zaangażowanie – nawet minimalne – robi różnicę. Razem możemy stworzyć społeczność, w której głos każdego człowieka naprawdę się liczy.

2. Średni Stopień Zaangażowania

Dla osób gotowych na nieco większe wyzwanie proponujemy:

  • Dołącz do jednej z naszych grup np. polska.wikikracja.pl – Mamy małą składkę (12zł/rok) która, pozwala nam się rozwijać, zwiększa nasze możliwości i umożliwia naukę zarządzania wspólnymi zasobami.
  • Zapoznaj się z zasadami twojej grupy Wikikracji – To jest nasza konstytucja. Możemy ją zmieniać i budować w ten sposób sprawiedliwą społeczność.
  • Uzupełnij listę twoich zasobów – Ułatwi to pomaganie sobie nawzajem.

Dołączenie do grupy jest nie tylko realnym wkładem w rozwój demokracji bezpośredniej ale też daje korzyści każdemu w grupie. Im więcej nas będzie, tym większe będą nasze możliwości i silniejszy będzie nasz głos. Na tym poziomie trzeba czasem przeczytać wiadomości, wziąć udział w głosowaniu lub zdecydować o przyjęciu nowej osoby do grupy.

Jest to poziom na którym naprawdę używasz demokracji bezpośredniej!

3. Zaawansowany Stopień Zaangażowania

Ten poziom jest dla osób, które chcą aktywnie kształtować i rozwijać społeczność Wikikracji i oddolną demokrację bezpośrednią:

  • Działaj niezależne od tego czy inni działają – Inicjatywa jest siłą napędową każdej zmiany.
  • Twórz nowe i doskonal istniejące przepisy – Jeśli masz pomysł jak poprawić sytuację to możesz go zaproponować społeczności.
  • Rozwijaj twoją lokalną grupę – Spotkania osobiste i internetowe są świetną okazją do znalezienia przyjaciół i miłe spędzenie czasu.
  • Wspieraj nowe osoby w grupie – Możesz pomóc nowym osobom w zrozumieniu sposobu działania grupy.

Te działania mogą się z początku wydawać trudne. Ale jeśli wykonasz je kilka razy to przekonasz się, że to nie jest nic nadzwyczajnego. Z czasem wszystko to wchodzi w krew i daje satysfakcję.


Działanie jest sednem demokracji bezpośredniej

Przygotowujemy się do demokracji bezpośredniej w małej skali. Ale te wszystkie działania i umiejętności będą przydatne również jeśli będziemy mieli demokrację bezpośrednią w całej Polsce. Grupy Wikikracji będą wtedy też potrzebne ponieważ demokracja bezpośrednia zawiera w sobie zasadę subsydiarności. Oznacza to, że każdy problem powinien być rozwiązany tam gdzie on występuje. W praktyce oznacza to, że potrzebne będą tysiące grup zajmujących się różnymi aspektami życia.

Bezczynność jest jedyną przeszkodą na drodze do demokracji bezpośredniej. Przy oddolnym podejściu sami tworzymy naszą rzeczywistość i nie potrzebujemy do tego niczyjej zgody.

Działanie jest warunkiem niezbędnym istnienia demokracji bezpośredniej. Prawo do referendum zapisane w konstytucji państwa jest martwe – o ile obywatele z niego nie skorzystają. Podobnie u nas – mamy prawo kształtować nasze grupy ale efekty pojawią się dopiero kiedy z tego prawda skorzystamy.

Władza liczy się z obywatelami tylko jeśli obywatele są zorganizowani. Dlatego powinniśmy nauczyć się sami organizować. Jeśli natomiast polityk organizuje ludzi to ten polityk ma też nad nimi kontrolę. Dlatego powinniśmy umieć działać bez lidera.

Mechanizm głosowania, którego używamy i który promujemy udowodnił wielokrotnie swoją skuteczność w budowaniu szeroko pojętego dobrobytu. Możemy z czystym sumieniem polecić go światu ale powinniśmy też sami go używać.

Jesteśmy mała grupą ale mamy najlepszy sposób na tworzenie społeczności. Jeśli odniesiemy sukces to reszta ludzi zacznie nas naśladować. Demokracja bezpośrednia stanie się domyślnym sposobem na organizowanie się.

Jedno jest pewne: Jeśli nie podejmiemy żadnych działań to nic się nie zmieni.