Dlaczego warto organizować się oddolnie?

Oddolnie = od każdej pojedynczej osoby, przez kilkuosobową grupę, i dalej przez większą grupę aż do grupy obejmującej wszystkich.

Odgórnie = począwszy od instytucji zarządzającej wszystkimi, przez mniejsze grupy, aż do pojedynczej osoby.

Subsydiarność = każda władza, a w szczególności władza polityczna powinna mieć znaczenie pomocnicze (wspierające) i pobudzające w stosunku do wysiłków podejmowanych przez autonomiczne i samodzielne jednostki, które ją ustanowiły.

Skoro już stanowimy grupę, która chce się rządzić na zasadach WIR to pominę scenariusz w którym rządzą przedstawiciele. Skupię się jedynie na 2 sytuacjach:

  1. Mamy WIR ale decyzje są podejmowane przez ogólne zebranie wszystkich członków.
  2. Mamy WIR ale decyzje są podejmowane najpierw w lokalnych grupach

Załóżmy, że chcemy ustalić wysokość zrzutki na wspólne cele.

Ad. 1. Jeśli ta decyzja zostanie podjęta przez wszystkich to największą siłę głosu będą miały te miasta które są najbardziej liczne (Warszawa, Kraków, Wrocław itd.) Jednocześnie są to też najbogatsze miasta. Może to spowodować, że zrzutka będzie zbyt wysoka dla osób z małych miejscowości w których zarobki i koszty życia są dużo mniejsze.

Ad. 2. Jeśli decyzja zostanie podjęta przez głosowanie całych miast (np. Wrocław jest za czmyśtam) to przewagę uzyskają małe miejscowości ponieważ ich głos będzie tak samo silny jak dużo większych miast. Efektem będzie faworyzowanie głosu małych miejscowości.

Ponieważ żadne z tych rozwiązań z osobna nie jest doskonałe – szwajcarzy używają tzw. podwójnej większości. Żeby przepis został zatwierdzony musi się na niego zgodzić zarówno większość ogółu obywateli jak i większość kantonów (w naszym przypadku miast).

Dlatego proponuję:
– zróbmy po jednej instancji Wikikracji dla każdej lokalnej grupy w każdej miejscowości
– zróbmy jedną instancję ogólnopolską dla przedstawicieli każdego miasta
– zadaniem przedstawiciela w grupie ogólnopolskiej NIE będzie podejmowanie decyzji. Jego zadaniem będzie ustalanie z innymi przedstawicielami kompromisowych rozwiązań
– każda decyzja będzie podejmowana w lokalnej grupie a następnie jej wynik będzie przekazywany do przedstawiciela, który w grupie ogólnopolskiej zagłosuje tak samo jak zagłosowała jego grupa
– po każdym głosowaniu zostanie policzone ile miast było ZA i ile osób z ogółu było ZA
– przepis zostanie zatwierdzony jeśli zgodzi się na niego zarówno większość obywateli jak i większość miast

Dzięki temu dostaniemy system który jest w pełni oddolny oraz w którym interesy małych i dużych grup są równoważone.

Dodatkową zaletą lokalnych grup jest to, że jeśli organizacja ogólnokrajowa przestanie działać to lokalne grupy nadal będą istniały i będą mogły dalej swobodnie decydować o sprawach ich dotyczących.


Z punktu widzenia oprogramowania należy dokonać następujących modyfikacji:
– w grupie ogólnopolskiej powinien pojawić się nowy typ konta użytkownika, które będzie miało prawo do czytania wszystkiego ale nie będzie mogło pisać [bardzo łatwo wykonalne]
– w grupie ogólnopolskiej musi zostać wyłączona anonimowość głosowań po to żebyśmy wiedzieli jak zagłosował nasz przedstawiciel [średnio trudne zadanie]. Ale to jest rozwiązanie tymczasowe. Docelowo powinno być tak:
– Głosowania w lokalnych grupach powinny zliczane automatycznie i zarówno suma osób jak i suma miast powinna być podawana w wyniku głosowania [bardzo trudne zadanie ale jak najbardziej wykonalne, po prostu wymaga nieco czasu].

Jeśli takie podejście Ci odpowiada to możesz łatwo założyć niezależną grupę dla swojej lokalnej społeczności tutaj: https://wikikracja.pl/grupa
Do wypełnienia formularza będziesz potrzebował/a:
– nazwy grupy (im krótsza tym lepsza)
– emaili 3 pierwszych osób (włącznie z twoim)
Po kilku godzinach dostaniecie emaile z danymi do logowania.

Każda grupa ma swoją własną bazę danych, która w każdej chwili może ona zostać przeniesiona na wasz własny serwer.