Do osób promujących szwajcarską demokrację

1. Tak jak Ty – uważam, że ludzi promujących demokrację bezpośrednią zniechęca brak zainteresowania czy wręcz wrogość ze strony obywateli. To spostrzeżenie to dobry początek, by zdać sobie sprawę, że pomimo przytłaczających dowodów na to, że db działa, większość jest jej przeciwna. To, co jest naprawdę zaskakujące, to fakt, że to nie rząd jest największym przeciwnikiem – to obywatele są najbardziej przeciwni db. Kiedy już pogodzimy się z tą świadomością, czas na krok 2.

2. Dlaczego ludzie myślą, że demokracja bezpośrednia nie zadziała? Najlepszym wyjaśnieniem jakie znalazłem, jest błąd poznawczy nazywany „złudzeniem ponadprzeciętności”. Jeśli chcesz sam sprawdzić czy to może być przyczyna niechęci ludzi do demokracji bezpośredniej spróbuj tego:

Gdy ktoś powie, że demokracja bezpośrednia nie zadziała, ponieważ większość jest głupia – zapytaj go, czy on sam podjąłby dobre decyzje w referendach.
99% osób powie, że oni sami podejmą właściwą decyzję. Ci sami ludzie powiedzą, że 99% ludzi (o których nic nie wiedzą) jest zbyt głupich, by głosować.

Tę teorię trzeba jeszcze udowodnić, ale na razie załóżmy, że jest poprawna (złudzenie ponadprzeciętności wielokrotnie sprawdzało się na wielu różnych tematach, ale nie na db). W międzyczasie możemy spróbować wykorzystać to, co wiemy o złudzeniu ponadprzeciętności aby przezwyciężyć ten błąd poznawczy.

3. Badania psychologów mówią, że ludzie myślą dobrze nie tylko o sobie. Ludzie uznają również za inteligentnych swoich przyjaciół. A zatem co się stanie jeśli tworzenie demokratycznych społeczności zaczniemy od grup przyjaciół?
Jak dotąd taka konfiguracja wydaje się działać w teorii (ludzie zgadzają się, że db będzie dobrze działać w małych grupach) i w praktyce (powstają nowe demokratyczne grupy i ich liczebność rośnie).
To, co jest naprawdę przekonujące w tym podejściu, to fakt, że tak narodziła się szwajcarska demokracja. Początkowo w górach było tylko wiele oddzielnych wiosek. Ich mieszkańcy zgodzili się na współpracę tylko pod warunkiem, że każda grupka pozostanie niezależna. To jest prawdziwie oddolne podejście.

4. Wygląda na to, że następujący scenariusz może zadziałać:
– powstaje wiele małych grup
– każda grupa buduje bogactwo dla swoich członków (bardzo ważne, jesteśmy w tym miejscu i ten etap zajmie dziesięciolecia ale nie można go pominąć)
– rośnie ilość grup i ich liczebność
– ludzie zauważają, że demokracja bezpośrednia działa dobrze na małą skalę
– grupy spotykają się, aby osiągnąć wspólny cel
– oczywistym wyborem systemu politycznego dla konfederacji grup wydaje się być db (ale db nie jest intuicyjne – wszystkie poprzednie doświadczenia w małej skali okazują się być teraz bardzo przydatne)
– następuje pokojowa rewolucja

5. To, co do tej pory udało mi się zrobić z tą wiedzą, to:
Stworzyłem oprogramowanie do głosowania inspirowane szwajcarską demokracją. Jest to OpenSource na licencji MIT: https://github.com/soma115/wikikracja
Obecnie działa 11 instancji tego oprogramowania z czego:
– 1 instancja demo: https://demo.wikikracja.pl/
– 2 grupy są super aktywne 
– 4 mają niską aktywność
– 1 upada ponieważ jej twórca liczy na samorządy zamiast na obywateli
– 3 są w budowie

Oprogramowanie Wikikracja zostało zaprojektowane tak, aby jak najlepiej służyć małym społecznościom. Głosowania są anonimowe (w oparciu o algorytm zero knowledge proof), a grupa może rządzić się bez administratora (członkowie są zatwierdzani i blokowani w głosowaniu powszechnym). Dodaję nowe funkcje w dość przyzwoitym tempie, ale pomoc ze strony programisty Django/Pythona byłaby mile widziana. W sumie nie ma tu problemu, ale:
Bardzo potrzebuję pomocy od programisty JavaScript. Mam zaimplementowany w Wikikracji czat, ale jest on bardzo szczątkowy. A Chat ma ogromny potencjał.

Z przyjemnością uruchomię instancję tego oprogramowania dla dowolnej grupy. Wystarczy umieścić swoje dane tutaj: https://wikikracja.pl/grupa/ Potrzebujesz 2 innych osób, aby założyć grupę. Oprogramowanie można również zainstalować na Twoim serwerze z moją pomocą lub bez niej.