Liczba podpisów pod wnioskiem o referendum

Głosowania w Wikikracji działają tak jak prawdziwe szwajcarskie referenda. Każde referendum ma 2 etapy:

1. Zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum
2. Samo Referendum

Liczba podpisów zebranych pod wnioskiem o referendum jest od początku jawna po to żeby inicjator referendum miał informację czy musi agitować na rzecz swojego pomysłu czy już nie.

Wynik samego referendum (liczba głosów Za i Przeciw) jest widoczny dopiero po jego zakończeniu. Ta informacja jest tajna po to żeby nie sugerować odpowiedzi (owczy pęd).

Mogłoby się wydawać, że zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum wynika z natury „papierowych” głosowań ale okazuje się, że jest to bardzo mądrze przemyślana strategia. Pierwszy etap służy do odsiania „spamu” bez odbierania ludziom możliwości poddania pod głosowanie wszystkiego czego by chcieli. Alternatywą byłaby jakaś komisja (którą można skorumpować) albo progi wyborcze (które są niezgodne z zasadą równości każdego głosu).

W kodzie źródłowym zaszyty jest parametr:
wymaganych_podpisow = 2
Można go zmienić – najlepiej przez głosowanie. Sugeruję aby była to jak najniższa liczba ponieważ lepiej mieć problem ze zbyt dużą liczbą referendów niż być zablokowanym i nie móc zrobić żadnego referendum.
To jest też przyczyna dla której w Szwajcarii potrzeba 50 000 głosów do veta ludowego i 100 000 głosów do inicjatywy obywatelskiej. Te liczby są takie małe nie dlatego, że Szwajcaria ma mało ludności. Są takie małe po to żeby ludzie mogli w każdej chwili zrobić każde referendum w każdej interesującej ich sprawie. Tylko pomysły budzące niechęć prawie wszystkich są odrzucane na pierwszym etapie.

https://github.com/soma115/wikikracja/blob/master/glosowania/views.py