Scenariusz spotkania

Dobrze jest zorganizować spotkanie zapoznawcze. Dzięki temu uwaga ludzi będzi skupiona na temacie organizowania się.
Dobrze jest zapraszać ludzi osobiście. Ogłoszenia internetowe mają bardzo małą skuteczność.

Wstęp

  1. Ludzie mają bardzo różny poziom wiedzy. Oto wstęp, który wyjaśni wszystkim na jakim etapie jesteśmy i czego można się spodziewać w przyszłości:
    – co robimy:
    Tworzymy demokratyczną grupę wsparcia po to żeby budować szeroko pojęty dobrobyt w naszej grupie.
    – dlaczego to robimy
    Wszędzie tam gdzie jest dobrobyt istnieją takie grupy jak nasza. Bez tych grup dobrobyt nie jest możliwy – wiemy to na przykładzie Szwajcarii i Norwegii.
    – jak to robimy (używamy w praktyce DB , Wikikracja, nawet lider może być usunięty, , organizujemy się oddolnie bez lidera)
    – jakie efekty to przyniesie (kontrola nad przedstawicielami/liderami, przetrwamy nawet zdradę lidera)
    – co z tego będziesz miał (znajomości, wsparcie, wspólne przedmioty i usługi)
    – co z tego będą mieli inni ludzie (dajemy przykład)
    Wspomnij o progresji:
    – na początku mała grupa, mało zaufania, mało pieniędzy, małe możliwości działania
    – na końcu, duża grupa, dużo zaufania, dużo pieniędzy, duże możliwości działania
  2. Nowe osoby muszą być wysłuchane i trzeba się nimi zaopiekować.
  3. Trzeba powstrzymać osoby, które próbują narzucić swój tok postępowania.
  4. Jeśli chcesz coś zaproponować – musisz to dokładnie wyjaśnić. Skąd się bierze propozycja, jak wygląda propozycja, do czego ma doprowadzić propozycja. Poproś o pytania, daj ludziom czas na zastanowienie się. Nie ma co forsować propozycji.
  5. Zainicjuj wymianę informacji. Zacznij od siebie. Powiedz gdzie pracujesz, jakie masz hobby, jaką masz wiedzę, kiedy masz czas, kogo znasz, czego potrzebujesz i co oferujesz. Potem poproś ludzi żeby podali podobne informacje – ale tylko te, które chcą podać.
    Jeśli ktoś w grupie ma biznes – poproś o namiary i ogłoś je na stronie tak aby inni członkowie grupy wiedzieli, że kupują od swojego człowieka.
  6. Wymień listę możliwych aktywności (regularne spotkania, aktywność fizyczna, rozmowy o zdrowiu, zrzutka na ulotki, poprawa sytuacji finansowej przez szukanie pracy i szkolenia, itd.). Przy każdej poproś ludzi o podniesienie ręki – jeśli są nią zainteresowani. Zanotuj kto się zgłosi do każdej aktywności.
    Zapytaj ludzi o inne pomysły na wspólne działania, zanotuj je i zapytaj kto jest na nie chętny.
    [Prawdopodobnie najlepiej zacząć od tych aktywności, które mają najwięcej chętnych. Albo od tych, które przyniosą przynajmniej niektórym osobom w grupie najwięcej korzyści.]
  7. Zapytaj ludzi czy należą do innych grup DB i co się w nich dzieje. Zachęć do wymiany informacji o spotkaniach innych grup (miejsce i czas). Zachęć ludzi do wymiany kontaktów zarówno na siebie nawzajem jak i na adresy w mediach społecznościowych.
  8. [Żeby było sprawiedliwie używamy aplikacji do głosowania. Nie ma w niej administratora a zatem nie ma też korupcji. Wszystkie decyzje podejmowane są przez głosowanie. Przynależność do grupy nie jest bezwarunkowa – jeśli ktoś będzie psocił to jest możliwość usunięcia go z grupy.]

Lista