Potencjalne spółdzielnie

wzajemne pożyczki

Jeśli bank zarabia 10% na pożyczkach i daje 2% na lokacie to znaczy, że zarabia 8%. Jeśli ja mam jakieś oszczędności i pożyczę je na 6% to zarobię więcej niż na lokacie. Pożyczkobiorca natomiast może dostać pożyczkę 6% (zamiast na 10%) co też jest dla niego bardzo korzystne. Da się to zrobić w obecnym stanie prawnym ale nie jest to łatwe. Gdyby ktoś był zainteresowany takim biznesem to proszę o kontakt. Kiedyś to się nazywało Kasa Zapomogowo Pożyczkowa i było naturalną formą wzajemnej pomocy gdy państwo i banki nie chciały pomagać.

wzajemne zakup

Wystarczy żeby dwie osoby umówiły się między sobą, że będą kupowały towary i usługi w pierwszej kolejności od siebie. To już jest spółdzielnia.
Można też umówić się z kimś, żeby pożyczać sobie nawzajem używane rzeczy. Można za to naliczać minimalne opłaty – do 1000zł rocznie nie trzeba tego zgłaszać do U.S. Dzięki temu przedmiot, który zalega w twojej piwnicy może jednocześnie służyć innym i przynosić niewielki zwrot swojej wartości Tobie.

zrzutki

Można też już od 2 osób robić okresową zrzutkę a zebraną kasę zainwestować we wzajemne ubezpieczenie albo inwestycję w drogi sprzęt na który każdego z nas oddzielnie nie byłoby stać. Spółdzielnię trzeba zakładać od początku – od Ciebie i mnie.